Skip to main content

Jak bezpiecznie korzystać z TikToka?

TikTok jest aplikacją mobilną, za pośrednictwem której możliwe jest tworzenie, a następnie publikowanie w sieci krótkich materiałów wideo. Powstała w 2016 roku, a po 2 latach używało jej ponad 500 mln użytkowników. Obecnie aplikacja jest dostępna w ponad 75 wersjach językowych, w 150 krajach świata, a jej popularność stale wzrasta.

Założeniem aplikacji jest tworzenie krótkich nagrań (od 15 sekund do 1 minuty), które w swej formie mają przypominać teledyski muzyczne. Nagrania montuje się dość prosto, a użytkownicy mają do dyspozycji bogatą bazę podkładów muzycznych czy filtrów.

Założeniem twórców aplikacji TikTok jest to, „by użytkownicy społeczności mogli dzielić się wyobraźnią, wiedzą i chwilami, które są dla nich ważne — z każdego miejsca na świecie. (…) platforma to miejsce, w którym każdy może wyrazić swe siły twórcze w filmach, dając widzom autentyczną, inspirującą radość”.

Użytkownicy TikToka

Twórcy aplikacji wskazują, że jest ona dostępna dla użytkowników, którzy ukończyli 13. rok życia – za zgodą i pod nadzorem rodzica. Samodzielnie z aplikacji można korzystać od 18. roku życia.

Użytkownicy TikToka to twórcy (zamieszczający nagrania) oraz widzowie (oglądający).

Z danych zebranych przez GetHero w ramach badania przeprowadzonego na przełomie 2019 i 2020 roku wynika, że najmłodszy użytkownik aplikacji miał 9 lat, najstarszy – 59 lat. 90,4 proc. badanych to osoby w wieku 9–18 lat, a aż 95 proc. – to dziewczęta i kobiety. W przypadku dziewcząt średnia wieku to 15 lat, w przypadku mężczyzn – 16. Łącznie 83 proc. użytkowników to osoby poniżej 15. roku życia, które dziennie oglądają od 40 do 240 TikToków.

Prawie połowę użytkowników (42,9%) stanowią mieszkańcy wsi i małych miast. Wartości te zmieniają się wprost proporcjonalnie do wielkości miejsca zamieszkania. Mieszkańcy największych miast, powyżej 500 tys., stanowią najmniejszą grupę – to niecałe 11 proc. użytkowników TikToka.

TikTok skutecznie angażuje użytkowników na wielu płaszczyznach, zarówno jako odbiorców, jak i twórców, a to z kolei wpływa na ilość czasu spędzonego w aplikacji. 40 proc. użytkowników deklaruje, że spędza w aplikacji ponad godzinę dziennie, 31,9 proc. – od pół godziny do godziny, 21,2 proc. – 10-30 minut, a zaledwie 2,7 proc. – mniej niż 10 minut dziennie. 4% badanych wskazało, że nie korzysta z aplikacji codziennie.

Wskazówki dla rodziców

Aby chronić dziecko przed szkodliwymi treściami pojawiającymi się w aplikacji warto:

– zapoznać się z działaniem aplikacji. Jeśli twoje dziecko jest aktywnym TikTokerem, poproś o podanie Nicka i obserwuj jego profil. Będziesz widzieć, co publikuje i zyskasz możliwość zareagowania, gdy spotka się z hejtem w komentarzach.

– jeżeli jesteś rodzicem dziecka między 13. a 18. rokiem życia, włącz funkcję blokującą nieodpowiednie treści.

– 116 111 to numer zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Jeśli zauważysz problemy u dziecka, podaj mu ten numer. Młody człowiek może w pierwszej kolejności mieć odwagę rozmawiać o cyberproblemach z osobą postronną. Jednocześnie zapamiętaj numer 800 100 100. To infolinia ww. fundacji dla rodziców i nauczycieli.

– jeśli chcesz zgłosić konto lub poprosić administratorów o skasowanie konta twojego dziecka napisz na: privacy@tiktok.com

Źródło:

https://www.gethero.pl/raport-tiktok/

https://www.tiktok.com/community-guidelines?lang=pl

https://www.facebook.com/CyberSkillPL/

Fot. Rodion Kutsaev, Unsplash.com