Dziecko przed ekranem. Nowe wytyczne WHO
Siedzący tryb życia, niewielka aktywność fizyczna i niewystarczająca ilość snu nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi najmłodszych. Dzieci, by zdrowo rosnąć, powinny mniej siedzieć i więcej się bawić, a czas spędzony przed ekranem nie powinien przekraczać godziny dziennie – rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Aktywna zabawa najlepsza dla dzieci
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO, dzieci poniżej 5. roku życia powinny spędzać mniej czasu przed ekranem i mieć więcej czasu na aktywną zabawę. Zbyt długie siedzenie w wózku, leżaczku, bujaczku, a nawet w chuście może mieć negatywny wpływ na małego człowieka. Nieskrępowana zabawa, umożliwianie dzieciom pełzania, skakania, biegania najkorzystniej wpływają na ich rozwój psychofizyczny.
Mało ruchu – słabe zdrowie
WHO podkreśla, że współczesne społeczeństwo ma tendencję do prowadzenia siedzącego trybu życia. Coraz częściej korzystamy z transportu samochodowego zamiast po prostu chodzić lub jeździć na rowerze. Dzieci siedzą przy biurku w szkole, potem znowu siedzą podczas oglądania telewizji lub grania w mało angażujące i rozwijające gry na komputerze lub na tablecie. Te czynniki wpływają negatywnie na zdrowie psychospołeczne, prowadząc do problemów z nadwagą i otyłością w okresie dzieciństwa oraz dojrzewania.
Dobre nawyki na całe życie
Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju fizycznego i poznawczego. To także czas, w którym kształtują się nawyki dziecka oraz styl życia całej rodziny. Dzieci w tym czasie są najbardziej otwarte na zmiany, dlatego tak ważne jest zachęcanie ich do jak największej aktywności fizycznej, by wykształcić wzorce zachowań pozytywnie wpływających na zdrowie.
Dziecko powinno spędzać jak najmniej czasu przed ekranem. Aktywna zabawa, odpowiednia ilość snu przynosi małym ludziom wymierne korzyści. Interaktywne zajęcia z opiekunem, takie jak czytanie, opowiadanie historii, śpiew, rozwiązywanie łamigłówek, zagadki są bardzo ważne dla harmonijnego rozwoju dziecka.
Maksymalnie godzina przed ekranem
Dzieciom w grupie wiekowej 1-2 lata zaleca się 180 minut zróżnicowanego ruchu dziennie. Unieruchomienie w wózku, foteliku, nosidle, itp także nie jest wskazane dłużej niż przez godzinę naraz. WHO w tym przypadku rekomenduje wykorzystanie tego czasu na czytanie i opowieści. Dzieci poniżej 2 lat w ogóle nie powinny mieć dostępu do ekranu telewizora, komputera czy tabletu. Dwulatki powinny spędzać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie. Generalnie – w każdym domu powinna obowiązywać zasada: im mniej, tym lepiej.
180 minut aktywności fizycznej dla zdrowia
Dzieciom w wieku 3-4 lat eksperci WHO rekomendują 180 minut aktywności fizycznej, z czego przynajmniej 60 minut powinno być przeznaczone na ruch o umiarkowanym lub intensywnym natężeniu. Jeśli chodzi o czas spędzony przed ekranem to sprawa wygląda tak samo, jak w przypadku młodszych dzieci – maksymalnie godzina dziennie.
Zdrowie na całe życie
Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju motorycznego i poznawczego. Ograniczenie siedzenia przed ekranem do maksymalnie godzinny dziennie oraz wysoka aktywność fizyczna pozytywnie wpłyną na zdrowie naszych pociech.
https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/311664/9789241550536-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y