Czy z moim dzieckiem wszystko w porządku?
Używanie Internetu przez młodzież, hazard oraz uzależnienie od niego.
Rodzice mogą starać się reagować wcześnie i zapobiec narastaniu problemu.
Internet jest w dzisiejszych czasach nieodłączną częścią naszej rzeczywistości. Młodzi ludzie korzystają z jego dobrodziejstw na przykład przygotowując szkolne projekty, dzięki niemu mogą również utrzymać kontakt z przyjaciółmi lub chociażby pograć w gry internetowe.
Podobnie w kwestii konsoli Playstation – Twoje dziecko nie używa jej tylko do grania – jest ona swego rodzaju bramą do ogólnoświatowej sieci jaką jest Internet. Umożliwia kontakt ze światem zewnętrznym i jest najważniejszym elementem w dziecięcej sieci społecznej. Rodzice dotychczas obawiali się, że ich pociechy zbyt często oglądają telewizję lub spędzają za dużo czasu na rozmowach telefonicznych. Teraz muszą także pilnować, czy młodzież nie korzysta zbyt długo z komputera i z kim się kontaktuje się przez Internet.
Po czym rodzic może poznać, czy jego pociecha korzysta z Internetu we właściwy sposób?
Nastolatki mają skłonność do eksperymentów z ubiorem, nawiązywaniem nowych znajomości itp. Częścią dojrzewania może tez być wytyczanie swojej przestrzeni, z dala od rodziny.
Korzystanie z Internetu zaczyna być problemem, gdy uniemożliwia prawidłowy rozwój młodego człowieka. Ma to miejsce na przykład gdy jako uczeń ma bardzo słabe oceny, nie chodzi regularnie do szkoły, przestaje uczestniczyć w życiu rodzinnym i nie podtrzymuje kontaktu ze znajomymi spoza sieci.
Zdrowi, nieuzależnieni od Internetu nastolatkowie zwykle nie wchodzą w konflikt z prawem, nie wymykają się z domu na sekretne spotkania z osobami poznanymi na internetowym chacie. Nie rozsyłają swoich nieprzyzwoitych zdjęć przypadkowym osobom i nie zdarza im się zarywać nocy spędzonych przed komputerem. Większość młodych ludzi, którzy mają dostęp do Internetu, nie zachowuje się w niebezpieczny sposób. W zasadzie dopóki wszystko jest w normie, samo korzystanie z Internetu może pomóc dziecku w rozwoju.
Co może zrobić rodzić, by zareagować wystarczająco wcześnie i uniknąć nasilania się problemu:
- Poświęcić trochę czasu na zgłębienie zasady działania Internetu oraz zapoznać się z popularnymi wśród młodzieży grami hazardowymi. Zdobądź zaufanie dziecka, tak by traktowało Cię poważnie
- Rozważ korzystanie ze wspólnego komputera w Waszym salonie. Zachęć dziecko do spotkań z rówieśnikami i uprawiania sportów w rzeczywistości, a nie tylko wirtualnie.
- Rozmawiaj z dziećmi otwarcie i szczerze. Omów z nimi możliwe niebezpieczeństwa i skutki korzystania z Internetu.
Poświęć czas, żeby dowiedzieć się co robią online. Rodzice świadomi psychicznych skłonności dziecka do popadania w uzależnienia powinni szczególnie monitorować używanie przez dziecko Internetu i przedyskutować z nim istnienie ryzyka i zagrożeń czyhających na nie w sieci. - Oprzyj się chęci włamania do prywatnych e-dokumentów i e-maili dziecka oraz historii przeglądanych przez nie stron. Być może w ten sposób łatwiej znaleźć oznaki poważnego problemu, ale spowoduje to utratę zaufania, przez co niemożliwe będzie otwarte porozumiewanie się z dzieckiem. Jeśli poczujesz się zmuszony do ostateczności, prawdopodobnie zauważyłeś już niepokojące symptomy, spróbuj porozmawiać z dzieckiem o Twoich podejrzeniach lub zastanów się nad zasięgnięciem porady specjalisty.
- W trudnych sytuacjach skontaktuj się z jedną z instytucji specjalizujących się w pomocy uzależnionym oraz ich rodzinom
Czy rodzic może sam odnaleźć przyczynę tego typu zachowań u dziecka i podjąć próbę zniwelowania jej?
W życiu młodych ludzie maja miejsce wydarzenia, które są dla nich bardzo ważne i jednocześnie wzbudzają w nich silne emocje. Zdarza im się czuć samotnie, bywają poniżani przez otoczenie, muszą sobie radzić z rozwodem rodziców. Krótko mówiąc: nowe rozwiązania technologiczne nie są jedyną przyczyną uzależnienia. Tak naprawdę zależy to od tego, jak używanie Internetu oddziałuje na psychikę konkretnej osoby. To psychiczne uwarunkowania sprawiają, że na pewne osoby korzystanie z sieci ma większy wpływ, a na inne mniejszy. Niebezpieczne zachowania powodowane uzależnieniem od hazardu i Internetu mogą powstawać gdy nie potrafimy poradzić sobie z problemami natury psychicznej. I jest to błędne koło, gdyż rozchwiana psychika jest również przyczyną uzależnienia. Jak wspomniano wcześniej, większość nastolatków nie zachowuje się w sposób niecodzienny i szkodliwy w związku z korzystaniem z Internetu. Pozostali powinni zostać poddani ocenie fachowców.