Czy grozi Ci pracoholizm?
Co najmniej trzytygodniowy urlop w lecie jest konieczny, aby organizm mógł wypocząć i zregenerować siły na kolejne miesiące pracy. Taki okres przynosi pożądane efekty. Pierwsze dni to czas, w którym nasz organizm przyzwyczaja się do wypoczynku, wyhamowuje i przestawia się z etapu aktywności zawodowej na etap urlopowy.
Liczy się nie tylko długość urlopu, ale także sposób, w jaki go spędzamy. Wypoczynek na plaży z telefonem komórkowym, przez który wydawane są dyspozycje nie przyniesie pożądanych rezultatów. Wyłącznie zmiana dotychczasowego stylu życia związanego z pracą korzystnie wpływa na samopoczucie. Należy mieć dystans do spraw zawodowych, starać się odpoczywać aktywnie, kontrolować stan zdrowia i nie zaniedbywać życia osobistego – mówi doc. Joanna Mader.
Niestety, wkraczając na ścieżkę kariery zawodowej często tracimy kontrolę nad ilością czasu poświęcanego pracy. Pracowitość zamienia się w pracoholizm , który powoli wyniszcza organizm. Z objawami zaburzenia psychicznego, jakim jest pracoholizm, można spotkać się w każdym zawodzie. Specjaliści programu „Odnaleźć siebie” wskazują grupy ryzyka, których problem dotyczy. W sidła nałogu wpadają osoby ambitne, lubiące rywalizować i wygrywać, które wysoko stawiają sobie poprzeczkę. Często zajmują one odpowiedzialne stanowiska kierownicze, a w codziennej pracy mają bezpośredni kontakt z ludźmi.
Życie w długotrwałym stresie ma swoje konsekwencje. Pracoholik zaczyna czuć zmęczenie, przestaje czerpać satysfakcję z wykonywanych zadań, staje się mniej kreatywny i pomysłowy, pojawiają się dolegliwości zdrowotne. Pracoholizm wywołuje poważne w skutkach zmiany w organizmie. W wyniku skrajnego zmęczenia i wyniszczenia pojawiają się zaburzenia percepcji, kłopoty z koncentracją, nadmierna nerwowość i nadpobudliwość emocjonalna. Ludzie zapadający na pracoholizm, tak jak w przypadku innych uzależnień często nie zdają sobie sprawy, że są chorzy i potrzebują pomocy.
Jeżeli zauważymy wokół siebie duże zmiany, których przyczyn nie potrafimy wytłumaczyć, np. otoczenie dobrze nam znane stało się wrogie, obce, jeżeli osoby bliskie sprawiają wrażenie jakby się od nas odwróciły, to z pewnością powinniśmy zasięgnąć porady psychologa – mówi doc. Joanna Meder.
Sprawdź czy grozi Ci pracoholizm?
- Uważasz, że im mniej urlopu wykorzystasz, tym lepiej postrzegać będzie Cię szef?
- Nawet kiedy nie pracujesz, myślisz o sprawach zawodowych?
- Jesteś przekonany, że odpowiedzialny i lojalny pracownik nie zostawia firmy, bo wyjeżdża na wakacje?
- Twoja komórka jest stale włączona na wypadek telefonu z pracy?
- Czujesz ulgę po powrocie z weekendu do pracy?
- Masz problemy ze snem?
- Jeśli chcesz, żeby coś było dobrze wykonane, robisz to sam?
- Kiedy jesteś zaangażowany w jakąś pracę, zdarza Ci się zapominać o podstawowych potrzebach, takich jak jedzenie czy sen?
- Rozmowy towarzyskie nudzą Cię, gdyż wolisz rozmawiać o pracy?
- Wykonujesz czynności zawodowe pomimo szkodliwych następstw (fizycznych, psychicznych, społecznych), o których wiadomo, że mają związek z poświęcaniem dużej ilości czasu na pracę?
Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś tak, pomyśl o długim urlopie lub wizycie u psychologa.
Doc. Joanna Meder – pracowała jako ordynator oddziału rehabilitacji psychiatrycznej, obecnie pełni rolę kierownika Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Od wielu lat jest zaangażowana w działania społeczne na rzecz chorych psychicznie, prowadzonych między innymi w ramach programu „Odnaleźć siebie”. Jest również laureatką Nagrody Imienia św. Kamila 2007 przyznawanej osobom szczególnie zaangażowanym w promocję zdrowia i edukację zdrowotną.
Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” ma charakter edukacyjny. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych, mitów nagromadzonych wokół psychiatrii oraz wyeliminowanie lęku przed wizytą u lekarza psychiatry – ponieważ odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają większą szansę na normalne życie. Naczelnym założeniem jest zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych.
Patronat merytoryczny nad akcją „Odnaleźć siebie” objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Honorowy patronat nad programem objęło biuro oficera łącznikowego WHO w Polsce. Partnerem Programu jest polska firma farmaceutyczna Adamed.