Skip to main content

Dzieci dużo szybciej niż dorośli uzależniają się od hazardu. Jak się przed tym uchronić?

W okresie dojrzewania zachodzi wiele zmian w życiu każdego nastolatka. Rodzina, nauczyciele, bliscy oczekują od młodego człowieka coraz większej dojrzałości, podejmowania decyzji, co może stać się dla niego przytłaczające. Liczne zmiany, zarówno te, we wspomnianej sferze społecznej, jak i psychologicznej czy fizycznej, uruchamiają skrajne emocje. Od euforii po poczucie bezradności. Takie doświadczenia, w połączeniu ze stresem, mogą prowadzić do utraty kontroli nad swoim ciałem i życiem. Jednym ze sposobów pozornego odzyskiwania kontroli jest uprawianie hazardu.

Z danych CBOSu zamieszczonych w raporcie „Młodzież 2016” wynika, że blisko co piąty młody człowiek bierze udział w grach hazardowych. Z dostępnych na rynku gier i zakładów młodzież wybiera najczęściej gry liczbowe typu Lotto, automaty typu „jednoręki bandyta”, konkursy SMSowe oraz zakłady (bukmacherskie i online).

Zgodnie z przytaczanym raportem, zagrożenie realnym problemem z hazardem dotyczy w zdecydowanie większym stopniu chłopców niż dziewcząt: od 2013 roku odsetek chłopców grających ryzykownie wzrósł o 4,6 proc., a blisko 8 proc. młodych graczy wykazuje symptomy wysokiego ryzyka uzależnienia. Z kolei odsetek grających ryzykownie dziewcząt jest o połowę niższy i nie uległ w tym czasie zmianie.

Odnotowano także, że najwięcej graczy zagrożonych uzależnieniem od hazardu znajduje się wśród uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników.

Dlaczego uzależniamy się od hazardu?

Jeżeli w życiu młodych ludzi pojawia się problem, pozornie najprostszym rozwiązaniem jest dla nich ucieczka od trosk, zamiast podjęcia próby zmierzenia się z trudnościami. Ponieważ zaspokojenie potrzeb związanych z posiadaniem skutkuje poprawą nastroju oraz chwilowym odsunięciem problemów na dalszy plan, przyzwyczajamy się do przyjemności i stawiamy jej doświadczanie jako cel sam w sobie. Sam sposób lub środek, który tej przyjemności dostarcza, staje się najbardziej pożądaną rzeczą, której pragniemy. Niestety, to bardzo prosta droga do uzależnienia. Chcemy tego więcej i więcej. To może być alkohol, narkotyki czy właśnie hazard. To, co w nich jest uwodzące, to fakt, że dostarczają natychmiastowej ulgi. Wystarczy bowiem zakup losu, obstawienie zakładu…. Jak piszą autorki raportu „Hazard. Nie, dziękuję”: „Wystarczy kupić los i już świat nabiera przyjemnych kształtów i miłego kolorytu”.

Reguły bezpiecznej gry

Jeśli grasz w gry hazardowe, koniecznie przestrzegaj poniższych reguł.

Po pierwsze, niezwykle istotne w przypadku gier, jest zachowanie kontroli. Obstawiaj tylko tyle pieniędzy, ile przeznaczyłeś na straty i nie próbuj się odgrywać, bo prawdopodobnie stracisz pieniędzy jeszcze więcej. Ustal też limit czasu na granie. Warto też prowadzić zeszyt i zapisywać wyniki gry, w tym kwoty wygrane i przegrane.

Po drugie – motywacja. Należy zastanowić się, dlaczego i w jakich momentach podejmujesz aktywności związane z hazardem. Ważne, aby gra była jedynie rozrywką, a nie metodą zarabiania pieniędzy i sposobem na radzenie sobie z przykrymi emocjami – przygnębieniem, złością czy niepokojem.

Po trzecie – postawa. Granie nie powinno „odcinać” od otoczenia. Bądź otwarty na innych ludzi i prowadź zróżnicowany tryb życia, uprawiaj różne aktywności, a granie niech będzie jedynie jedną z nich. Słuchaj też osób z twojego otoczenia, bo może ktoś wyraża zaniepokojenie twoją grą? I nie obawiają się skorzystać z pomocy – jeśli sam zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy twoje granie nie wymyka się spod kontroli, koniecznie zwróć się do specjalisty lub poproś o pomoc bliską ci osobę.

Jak radzić sobie ze stresem i napięciem?

Osoby, które swój czas i energię wykorzystują na hazard, bardzo często tracą zainteresowanie innymi aktywnościami. Tymczasem posiadanie pasji może chronić przed uzależnieniem, pomagać w redukcji stresu i wpływać na kształtowanie się indywidualności. Jak wskazują autorki raportu, pielęgnowanie pasji „pozytywnie nakręca”, dostarcza radości i satysfakcji, co jest najbardziej skutecznym sposobem walki ze stresem.

Aby nie przekroczyć niebezpiecznej granicy i nie uzależnić się od hazardu należy obserwować własne reakcje na stresujące sytuacje oraz metody radzenia sobie z emocjami i rozładowywaniem napięcia. Ważne jest koncentrowanie się na szukaniu rozwiązania trudnej sytuacji, a nie uciekanie od niej.

Konsekwencje nałogowego uprawiania hazardu

W raporcie wymieniono najważniejsze konsekwencje, jakie dotykają osoby uprawiające hazard w wieku szkolnym:

– Poważne trudności w nauce, wynikające bardzo często z nieobecności w szkole, spadku zainteresowania lekcjami czy też trudnościami w koncentracji;
– Konflikty z dorosłymi wynikające ze wzmożonego niepokoju i napięcia;
– Konflikty z prawem związane z nielegalnym zdobywaniem środków na grę, np. drobne kradzieże;
– Wyraźnie odczuwalny brak pieniędzy;
– Depresja;
– Doświadczanie stresu i napięć powodujących np. problemy ze snem, apatię, napady lęku czy bóle głowy;
-Nadużywanie substancji psychoaktywnych, które często towarzyszy nałogowemu uprawianiu hazardu.

Wyjście z nałogu

Bardzo często osoby młode, w związku z nałogowym uprawianiem hazardu, narażają się na różne problemy: długi, okłamywanie najbliższych, kradzieże. Aby wyjść z nałogu, należy wziąć odpowiedzialność za minione wydarzenia i podjąć prace nad rozwiązaniem powstałych w czasie uzależnienia problemów. Rozmowa z zaufaną osobą będzie pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu. Następnym krokiem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty i – być może – udział w odpowiednich grupach wsparcia.

Gdzie szukać pomocy?

Pomoc otrzymasz kontaktując się z poradnią internetową naszego serwisu: https://test.uzaleznieniabehawioralne.pl/poradnia-online/

Pomoc można uzyskać dzwoniąc także na telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych: 801 889 880. Jest on czynny codziennie w godzinach 17:00-22:00. Również Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi swój Telefon Zaufania 116-111, czynny codziennie od godz. 12:00 do godz. 20:00. Fundacja prowadzi również stronę internetową www.116111.pl.

Czytaj też: https://test.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/negatywne-konsekwencje-e-uzaleznien-wsrod-mlodziezy/

Więcej na temat uzależnienia od hazardu: https://test.uzaleznieniabehawioralne.pl/hazard/hazard-i-nastolatki-nie-daj-sie-wkrecic/

Czym jest hazard? https://test.uzaleznieniabehawioralne.pl/hazard/co-to-jest-hazard/

 

Oprac. na podstawie „Hazard? Nie, dziękuję”, oprac. Kinga Kaczmarek, Karolina van Laere, wyd. Fundacja ETOH, Warszawa