Skip to main content

Bezpłatne leczenie hazardzistów – 4 turnusy

Osobiście w kasynie, na wyścigach, poprzez obstawianie zakładów sportowych u bukmacherów czy granie w Lotto, a wirtualnie – w zasadzie bez ograniczeń. Marzenia o wielkiej wygranej, przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wiele osób wpędzają w uzależnienie od hazardu. Chorobę, która często kończy się finansowym bankructwem, popadaniem w długi, przegrywaniem dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Jednak hazard można, a nawet trzeba leczyć. I wcale nie trzeba mieć pieniędzy na ten cel…

Pierwsze oznaki uzależnienia od zdrapek, zakładów na wyścigach czy gier na automatach, są trudne do zauważenia. Często potencjalny nałogowiec zagląda do punktów lotto czy salonów z grami w drodze do pracy lub znajomych, ukrywając ten fakt przez rodziną lub bagatelizując go. Uzależnienie od hazardu staje się poważnym problemem, kiedy dla gier zaniedbuje się swoje obowiązki i przeznacza na nie wszystkie dostępne środki. Za typowe symptomy uzależnienia uważa się sytuacje, gdy zagrożona nim osoba:

  • gra w tajemnicy i odczuwa potrzebę ukrywania tego faktu przed otoczeniem
  • kłamie na temat wysokości przegranych
  • gra do „ostatniej złotówki” i nie potrafi zmotywować się do wcześniejszego odejścia
  • gra na kredyt, za pożyczone pieniądze, za zastaw, w nadziei, że się odegra
  • sprzedaje rzeczy lub kradnie, aby uzyskać środki na granie
  • budzi wyraźne zaniepokojenie bliskich i znajomych, którzy dostrzegają problem

Chociaż nałóg hazardowy nie zagraża bezpośrednio zdrowiu lub życiu osoby uzależnionej, to w poważnym stopniu wpływa na jego komfort. Tracenie pieniędzy na grach prowadzi do zubożenia, a w konsekwencji obniżenia stopy życiowej. Jeśli problem nie zostaje w porę rozwiązany, nałogowiec traci również rodzinę i pozostaje sam, wyobcowany i skoncentrowany wyłącznie na jednym problemie – jak zdobyć środki na hazard. Często osoby poza kontrolą kończą w zakładzie karnym, złapane na kradzieży albo oszustwie. Zanim dojdzie do ostateczności uzależnienie od hazardu można leczyć, podobnie jak alkoholizm czy narkomanię.

Terapia hazardowa ma charakter poznawczo-behawioralny. Jej celem jest wypracowanie zmiany zachowań, nauka walki z uzależnieniem, rozpoznawanie i pokonywanie problemów, które skłaniają do grania. Ostatecznie terapia ma zmienić sposób myślenia o hazardzie i nastawienie do sposobu grania. Skorzystanie z terapii przez osoby uzależnione nie jest przykładem słabości, ale świadomą, dojrzałą decyzją o potrzebie pomocy w poważnym problemie.

Co ważne, dzięki wygranemu projektowi i pozyskanemu dofinansowaniu, w Klinice Wolmed terapia dla hazardzistów jest całkowicie bezpłatna. Turnus trwa 6 tygodni, w tym czasie uczestnicy biorą udział w indywidualnych sesjach terapeutycznych, grupowych warsztatach umiejętności, zajęciach edukacyjno-informacyjnych. Ponadto – co jest niezmiernie ważne w przypadku osób uzależnionych od hazardu – mogą liczyć na konsultacje prawne i doradztwo finansowe. Zapewniamy zakwaterowanie w siedzibie Kliniki Wolmed w Dubiu (woj. łódzkie), wyżywienie, udział w zajęciach sportowych. Istnieje możliwość korzystania z siłowni, a za odpłatnością także z masażu, sauny oraz jacuzzi.

W 2021 roku odbędą się 4 turnusy.  Zapisy oraz szczegółowe informacje udzielane są pod numerem tel. 691 92 92 92. Liczba miejsc dla uczestników terapii jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Kierownikiem projektu jest mgr Liliana Mikła. Projekt jest współfinansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii ze środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.