Skip to main content

Konkurs dla dziennikarzy „UZALEŻNIENIA 21 WIEKU”

Interesujesz się psychologią, ochroną zdrowia? A szczególnie – uzależnieniami? Robisz na ten temat wywiady? Piszesz reportaże? A może podcasty? Zgłoś się do udziału w konkursie UZALEŻNIENIA 21 WIEKU.

W tym roku na nagrody dla dziennikarzy przeznaczono 7300 zł, zaś ich wręczenie odbędzie się w Warszawie podczas Międzynarodowej Konferencji 10th International Conference Pathological Gambling & Other Behavioural Addictions.

– Nasz konkurs organizowany jest  corocznie już od 2015 roku. Dotychczas dziennikarze zgłosili nań ponad 350 prac. I aż 33 z nich wyróżniono. – mówi Maja Ruszpel, pomysłodawczyni konkursu.  – W ostatnich latach dominującą formą dziennikarską był reportaż, a najpopularniejszym tematem – uzależnienie od seksu.

Misją konkursu jest bowiem popularyzowanie rzetelnej wiedzy na temat uzależnienia od hazardu lub innych zaburzeń behawioralnych, takich jak np. pracoholizm, seksoholizm, uzależnienie od komputera i Internetu, czy uzależnienie od zakupów. „Uzależnienia 21 wieku” to jedyny w Polsce konkurs dla dziennikarzy, którego celem jest promocja wiedzy na ten temat.

Ponieważ konkurs odbywa się w cyklu rocznym, aktualnie można więc zgłaszać prace, które powstały i zostały opublikowane po 29 października 2021.

– Jednocześnie, zachęcamy do kontaktu z nami. Naszym celem bowiem jest inspirowanie dziennikarzy do podejmowania tematyki uzależnień. Tym którzy się do nas zgłoszą, będziemy pomagać w kontakcie z ekspertami, bohaterami, podpowiadać jakie tematy warto poruszyć. – dodaje Maja Ruszpel.

Wywiady, reportaże i inne formy dziennikarskie można przygotowywać i nadsyłać do 30 października 2022 roku. Nadesłane prace oceni, powołane przez fundację, Jury.

Jego Przewodniczącą jest Katarzyna Surmiak-Domańska – autorka wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Jako tutorka i wykładowczyni współpracuje z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Obok niej w Jury zasiadają – dziekan Wydziału Dziennikarstwa SWPS prof. Barbara Giza oraz dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, międzynarodowa ekspertka w temacie uzależnień behawioralnych.

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Dodatkowe nagrody w konkursie ufundowało także kilka instytucji:

·         SWPS – kurs dziennikarstwa na wybranym przez laureata kierunku,

·         Wydawnictwo Iskry – antologię książek prof. Wiktora Osiatyńskiego poświęconą wychodzeniu z uzależnienia

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl

Maja Ruszpel

Specjalista terapii uzależnień
Fundacja Inspiratornia
telefon 606 662 355