Skip to main content

Konferencja prasowa: wyniki badania „Wpływ wygranej w grze hazardowej na zaangażowanie w hazard – badania polsko-francuskie” – 8 kwietnia br.

Czy gracze grają, po to by wygrywać? Na ile duża wygrana pieniężna ma wpływ na uzależnienie od hazardu? Jak gracze rozumieją przegraną, a czym dla nich jest wygrana? 8 kwietnia br. odbędzie się konferencja prasowa poświęcona prezentacji wyników badań pt. Wpływ wygranej w grze hazardowej na zaangażowanie w hazard – badania polsko-francuskie zrealizowane przez grupę badaczy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prezentowane badanie jest jednym z prawie stu projektów badawczych, które w ciągu ostatnich 10 lat zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Koordynatorem i inicjatorką projektu jest dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z KUL  autorka licznych badań dotyczących problematyki hazardu, poświęconych m.in. hazardowi w życiu seniorów, uzależnieniu od gier na automatach czy hazardu online.

Tym razem badaczka postanowiła przyjrzeć się zjawisku wygranej.

Jak sama mówi: – Chciałam znaleźć odpowiedź na banalne pytanie: dlaczego gracze – choć tak rzadko wygrywają – chcą nadal grać? Co kieruje osobami stale uprawiającymi gry hazardowe – co jest ich motywacją? Jak gracze rozumieją przegrane. I czym dla nich jest wygrana? –

Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta jest wybitną ekspertką w dziedzinie badań nad uzależnieniem od hazardu w Polsce. Członkini International Society for the Study of Behavioral Addictions (ISSBA), współpracowniczka prestiżowego pisma Journal Of Gambling Studies, autorka badań realizowanych we współpracy z naukowcami francuskimi, których wyniki omawiano m.in. na Sorbonie.

Z prezentacji raportu z badań dowiemy się, jak wygraną postrzega osoba uzależniona od hazardu, a jak postrzega ją gracz grający rekreacyjnie.

Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta omówi także, jaki jest wpływ wygranych i przegranych na zaangażowanie w hazard oraz odniesie się do zasadności istnienia stereotypu, który mówi o tym, że wielka wygrana, to oczekiwany efekt zaangażowania w gry. Dowiemy się również, dlaczego duża wygrana może mieć destrukcyjny wpływ na życie gracza.

Raport z badań dr Lelonek-Kulety zawiera rekomendacje dotyczące wdrażania przez operatorów gier rozwiązań w zakresie procedur, które mogą przyczynić się do ograniczenia ryzyka uzależnienia.

Na konferencji wystąpią:

Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta – badaczka, wykładowczyni KUL, psychoterapeutka uzależnień, autorka badań.

Urszula – osoba z doświadczeniem uzależnienia od hazardu, członkini wspólnoty Anonimowych Hazardzistów, autorka bloga Życie hazardzistki.

Maja Ruszpel – ekspertka CSR w dziedzinie profilaktyki uzależnienia od hazardu realizowanej przez firmy oferujące gry losowe, terapeutka uzależnień.

             .

Konferencja odbędzie się na platformie Teams w dniu 8 kwietnia o godzinie 12:30.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

 

Więcej informacji

Fundacja Inspiratornia

+48 606 662 355

 

Konferencję i materiały promujące badania przygotowała Fundacja Inspiratornia.

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Oprac. na podstawie informacji Fundacji Inspiratornia.