Skip to main content

Kampania społeczna „Znaj Ryzyko!” nagrodzona w konkursie KTR

W tegorocznej edycji głównego konkursu kreatywnego w Polsce – Klub Twórców Reklamy – warszawska kampania społeczna „Znaj Ryzyko!” zdobyła brąz oraz nominację za ilustracje w kategoriach – odpowiednio – „Outdoor” i „Projekty niekomercyjne”. Kampania jest finansowana przez m.st. Warszawa, a jej pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Studio Psychologii Zdrowia.

Kampania outdoorowa „Znaj Ryzyko!” była obecna na ulicach Warszawy w dwóch odsłonach –jesiennej (październik i listopad 2021) i letniej (lipiec i sierpień 2022). W kampanii zostały wykorzystane zwycięskie ilustracje autorstwa Tobiasza Cechowicza i Adama Sierocińskiego. Zwracały one uwagę na negatywne konsekwencje spożywania alkoholu, które nie muszą jeszcze świadczyć o uzależnieniu, ale mogą wskazywać na pierwsze sygnały ostrzegawcze problemowego picia. Ilustracje zachęcały także do refleksji nad własnym modelem spożywania alkoholu i promowały narzędzie pomagające w jego ograniczeniu – aplikację mobilną „Znaj Ryzyko” powstałą na potrzeby kampanii.

Aplikacja mobilna zawiera m.in. kalkulator promili, mapę z bazą ośrodków pomocowych na terenie Warszawy oraz filmy i artykuły poradnikowe. Umożliwia także nieodpłatną i anonimową konsultację ze specjalistami psychoterapii uzależnień w ramach poradni online.

W ramach kampanii powstała także strona internetowa www.znajryzyko.pl z filmami poradnikowymi dotyczącymi uzależnienia od alkoholu, artykułami eksperckimi z dziedziny profilaktyki uzależnień oraz bazą warszawskich placówek świadczących pomoc w zakresie uzależnień.

Nagrodzone kreacje wykorzystane w kampanii outdoorowej:

 

Raport z badania: „Alkohol w Warszawie. Jak piją i oceniają spożycie alkoholu mieszkańcy Warszawy?

Aplikacja do pobrania: https://znajryzyko.pl/aplikacja-znaj-ryzyko/

O kampanii: https://znajryzyko.pl/o-kampanii/

Więcej o uzależnieniu od alkoholu: STOPuzależnieniom.pl

Projekt realizowany jest przez Fundację Studio Psychologii Zdrowia w ramach konkursu „Prowadzenie edukacji publicznej z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi na terenie m.st. Warszawy” i finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – Biuro Pomocy i Projektów Społecznych.

Oprac. na podstawie informacji realizatora kampanii